Питаме се често през октомври, когато денят става по-къс
Снимка: Guliver / iStock
Когато казваме „депресия“, често разбираме различни неща.
Но ето малко по-конкретно по въпроса:
✔ Сезонна депресия. Октомври е месецът, през който хората започват да се оплакват от времето, а с това започват и депресиите. Това продължава примерно до март, когато светлата част на деня се увеличава драстично.
Подобна депресия се нарича сезонна и е свързана с недостатъчното количество светлина, което получава организма.
✔ Ситуационна депресия. Човек е преживял нещо неприятно и е изпаднал в състояние, което се смята за депресия. Трудно спи, тревожен е, плаче, тъжи и не може да си събере мислите. Подобно състояние може да продължи три месеца.
Това е ситуационна депресия – неприятна е, но все пак е преодолима самостоятелно (а може и с помощта на психолог). Особеността е, че винаги в центъра ѝ има беда, травма или просто сериозна неприятност.
✔ Клинична депресия. Това е психично заболяване, което има няколко характерни симптома: лошо настроение и неспособност да се радвате, песимистичен поглед върху настоящето и бъдещето, както и физическа апатия – състояние, което описват още като неспособност да станеш от леглото.
Подобна депресия не трябва да изчаквате или да търпите, а трябва да я лекувате и за щастие, това е напълно възможно.
Текст: woman.rambler.ru, превод: Надя Горанова
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари